Българин е европейски шампион в един от класовете off road по автомоделни спортове

Дамян Петров   22 Юли, 09:18     0

Състезателят от Българския национален отбор по атомоделни спортове Емил Карамфилов стана европейски шампион в клас Short course на завършилото в неделя  Европейско първенство Large Scale,  с мащаб 1:5. Първенството се проведе в местността „Леденика“ във Врачанския балкан от 15 -20.07.2019 г. Домакини бяха Община Враца, Българска Федерация по автомоделни спортове, Спортно технически моделен клуб–Враца със съдействието на Европейската Федерация по автомоделни спортове. Спортисти от 9 държави, сред които бивши и настоящи европейски и световни шампиони  - България, Хърватия, Франция, Финландия, Швейцария, Турция, Холандия, Германия и Англия, техните механици и семейства прекараха запомняща се седмица сред нашата уникална природа.

Награждаване
Дамян Петров

Победителите по класове:
В клас SC българския пилот Емил Карамфилов заслужено стана шампион срещу конкуренция от 20 пилоти от цяла Европа. Той стартира 3-ти на финала, но бързо излезе начело и увеличи преднината си до 36 сек, пред миналогодишния европейски шампион Орхан Техан от Турция и французина Жудакаел Гондино.

Състезанието

В най-бързия клас 4WD финландеца Пеко Ийвонен, който е само на 16 години, убедително спечели срещу професионалистите като стартира от първа позиция и води през цялото време. Свен Родевалд от Германия завърши втори, трети стана Валентин Пюзиа, а фаворитът Дарио Весели от Хърватска отпадна поради технически причини. В  клас 2 WD европейски шампион стана Роже Коос от Швейцария. Подгласници са сънародниците му Даниел Кош и Саша Kоос.

Награди

„Благодарим на всички, спомогнали да се случи най-успешното Европейско първенство, според оценката на швейцарския отбор! И най-вече за гостоприемната топлина, с която България спечели сърцата на участниците!“, споделиха от Българската федерация.