Волейболистките ни с втора загуба на Европейското

Снимка: БГНЕС   26 Август, 11:29     0

Момичетата на Иван Петков отстъпиха с 1:3 гейма на Сърбия

Волейболистките от националния отбор на България допуснаха втора поредна загуба на Европейското първенство. Момичетата на селекционера Иван Петков тръгнаха отлично срещу настоящия европейски и световен шампион Сърбия, но в крайна сметка отстъпиха с 1:3 (25:16, 21:25, 20:25, 16:25) във втория си мач от Група А на шампионата, игран снощи пред едва малко над 500 зрители в зала "Башкент" в турската столица Анкара.

Така "лъвиците" са на предпоследното 5-о място без победа до момента и една единствена спечелена точка. Сърбия пък е начело с 2 победи от 2 мача и 6 точки. Днес България ще играе със силния тим на домакините от Турция, който също е с 2 победи от 2 мача, но с 5 точки, а днес почива. Срещата ще бъде от 19,30 часа българско време. Преди това от 17,00 часа сръбкините ще излязат срещу Франция.

Началото на първия гейм беше равностойно до 3:3, след което българките поведоха с 8:3 след силни изяви на Елица Василева и Гергана Димитрова и атака в аут на Бранкица Михайлович. Разликата стана 9:3 след страхотна блокада на разпределителката Лора Китипова, което накара треньорът на Сърбия Зоран Терзич да вземе таймаут. Въпреки това, преднината на "лъвиците" стана 12:4 след атака в аут на сръбската звезда Тияна Бошкович и контра блок-аут на Гери Димитрова.

Сръбкините намалиха до 12:7 след две грешки на българките и силна атака на Михайлович. България запази предимството си до 17:10 след отлична блокада последвана от страхотна контра от краче на Нася Димитрова. България продължи да води до 21:14 след грешка от сервис на Бошкович и нова контра блок-аут на Гери Димитрова. В крайна сметка момичетата на Иван Петков взеха спокойно гейма с убедителното 25:16 след атака на Мирослава Паскова и грешка в атака на Мая Алексич.

Втората част тръгна по-добре за сръбкините, които дръпнаха с 3:1 след атака през центъра на Мая Алексич и контра на Бояна Миленкович. Разликата нарасна до 7:2 след контра на Бранкица Михайлович и две поредни грешки на българските момичета. Независимо от прекъсването за Иван Петков, настоящите световни и европейски шампионки запазиха предимството си до 10:5 след ас на Алексич.

Сърбия продължи да води и дори увеличи преднината си до 18:11 след технично пускане на разпределителката Мая Огниенович и силен ас на Тияна Бошкович. България намали пасива си до 18:14 след две фантастични блокади на Елица Василева и Нася Димитрова. След прекъсването за Зоран Терзич, последва нов блок на Нася Димитрова и 18:15. Играта продължи точка за точка до 23:20, след което Сърбия успя да затвори гейма в своя полза при 25:21 след блок-аут на Бошкович и да изравни резултата на 1:1.

Третия гейм стартира напълно равностойно до 6:6, след което Сърбия поведе с 8:6 след силна контра на Йелена Благойевич, която се появи в игра в началото на частта, и блокада на Стефана Великович. Разликата леко нарасна до 10:7 след контра от втора линия на Тияна Бошкович, което накара Иван Петков да вземе таймаут. Въпреки това, аут на Елица Василева, и нови успешни контри на Бошкович и Бранкица Михайлович - 13:7 и второ прекъсване за българският селекционер Иван Петков.

Последваха три последователни точки за България и 13:10. Сръбкините веднага си върнаха предимството и даже го увеличиха до 18:11 след силни минути на Михайлович. България отново стопи изоставането си до 19:16 при сервис на Ели Василева и добри изяви при мрежата на Нася Димитрова и Гери Димитрова. Сърбия направи резултата 22:17 след нова атака на Благойевич и контра през центъра на Великович, след което без проблеми спечели гейма с 25:20 след отлична проява на мрежата на Михайлович.

Четвъртата част започна много добре за Сърбия, която дръпна с 4:1 след атака в аут на Мирослава Паскова и блокада на Мина Попович. Въпреки таймаута за Иван Петков, преднината на сръбкините продължи да расте до 9:3 след атака-пайп на Бранкица Михайлович и пусната топка на Мая Огниенович. Равностойната игра между двата тима продължи до 14:9 и 18:14, след което Сърбия спечели гейма с убедителното 25:16, а с това и мача с 3:1.