България е втора сила на Балканите и номер 26 в света

11 Август, 19:20     0

Медалите от Олимпийските игри вече са разпределени, а в Париж остана само церемонията по закриването! България завърши с три златни, един сребърен и три бронзови. Това ни отрежда 26-то място в класирането по медали на Игрите и второ на Балканите!

Като чиста статистика това е определено крачка напред сравнение с последните летни Олимпиади. Мнозина ще опонират, че четири от медалите са донесени от спортисти, които не са продукт на българските школи, а състезаващи се с наши паспорти от година-две. Дискусиите ще започват тепърва!

Но все пак фактите. България се нарежда на второ място сред държавите от Балканския полуостров. Пред нас са само румънците, които са с три златни, четири сребърни и два бронзови медала. Зад България останаха Сърбия, Хърватия, Гърция, Турция, Словения, Албания, Босна и Херцеговина, Косово, Северна Македония и Черна гора.

Трябва да се каже, че по златни и сребърни медали сме наравно със сърбите, но имаме предимство пред западните ни съседи при бронза - 3:1, което ни поставя пред тях в подреждането. Точно победата на Сърбия срещу Хърватия във финала на водната топка днес попречи на вторите да ни изравнят напълно по брой медали.

В същото време България е 26-а сила в света на лятната Олимпиада. Звучи отлично! С трите злата от Токио 2021 бяхме на 30-о място. А преди това в Бразилия не влязохме дори в топ 50.

Иначе САЩ драматично победи Франция във финала на женския баскетбол в последната надпревара от Игрите (само една точка разлика) и толкова драматично надви Китай за първото място в общото класиране по медали. Двата гиганта имат по 40 титли, но Щатите бият с много повече сребърни и бронзови медали. Прави впечатление изключителното представяне на Япония и Австралия.

Припомняме - златни медали за нас спечелиха борците Семен Новиков (класически стил, 87 кг.), Магомед Рамазанов (свободен стил, 86 кг.) и във вдигането на тежести Карлос Насар (89 кг.).

Сребро заслужи Боряна Калейн в индивидуалната надпревара в художествената гимнастика след наистина феноменално представяне..

За бронзови медали се пребориха Хавиер Ибанес (бокс, 57 кг.), Кимиа Ализаде (таекуондо, 57 кг.), Божидар Андреев (вдигане на тежести, 73 кг.).

Борецът Рамазанов беше привлечен от борцовия клуб на Велико Търново

Просто като справка: Новиков е украинец, Рамазанов - дагестанец (в състава на Руската федерация), Ибанес е кубинец, а иранката Ализаде избяга от режима в своята родина и се превърна в световна знаменитост далеч извън спортните граници. Интересното е, че тя има паспорт на врачанка, докато Рамазанов е жител на Велико Търново, където бори за местния клуб "Илия Павлов".