Евро 2024: Победителят ще заработи по-малко от Италия преди 4 г.

14 Юни, 12:01     0

Общо 331 млн. евро ще си разделят участниците в Европейското първенство, което стартира довечера с мач между домакина Германия и Шотландия на "Алианц Арена" от 22:00 ч.

Всеки национален отбор ще спечели по 9,25 млн. евро само за участието на Европейското първенство. За всяка победа в груповата фаза на надпреварата националите ще печелят допълнително по милион евро, а равенството е на стойност 500 000 евро.

Ако тимът отпадне на осминафиналите, ще получи премия от още 1,5 млн. евро. Отпадането на четвъртфиналите е на стойност 2,5 млн. евро, а влизането в най-добрите четири национални отбора ще бъде наградено с 4 млн. евро.

Финалистът от състезанието има гарантиран допълнителен бонус от 5 млн. евро, а новият европейски шампион ще спечели допълнителни 8 млн. евро.

Максималната сума, която европейският шампион може да спечели с три победи в групата, е 28,25 млн. евро.

Спрямо Евро 2020 УЕФА намали наградния фонд. Още тогава всеки национален отбор получи по 9,25 млн. евро за участие, но победа в групата струваше 1,5 млн. евро, а равенството - 750 000 евро. Влизането в осминафиналите струваше 500 000 евро повече от Евро 2024, а влизането в четвъртфиналите беше на стойност 725 000 евро. На последното европейско първенство полуфиналистите получиха бонус от 5 млн. евро (сега е 4 милиона).

Финалистът от последното Евро заработи бонус от 7 млн. евро, което е с 2 млн. евро повече отсега, а Италия получи 10 млн. евро като бонус за победата на финала, тоест с 2 милиона повече от шампиона на предстоящото Европейско първенство.

Теоретично на последния шампионат победителят и с трите победи в групата можеше да спечели 34 млн. евро, т.е. с 5,75 млн. евро повече от бъдещия шампион на турнира в Германия.