Неубедителна Англия се измъкна "суха" от Сърбия на старта

17 Юни, 01:04     0

Джуд Белингам даде победен старт на кампанията на Англия за Евро 2024, но победата с 1:0 над Сърбия в Гелзенкирхен не успя да разсее съмненията относно стремежа на "трите лъва" да станат европейски шампиони за първи път.

Белингам беше изключителен в Гелзенкирхен, като полузащитникът на Реал Мадрид в 13-ата минута отбеляза с глава прекрасна индивидуална проява.

Но колективно Англия не успя да достигне стандартите, които Германия и Испания показаха при победите в първите си мачове.

Очакванията към Англия преди голям турнир рядко са били по-големи, но тя бе спечелила само един от предишните си пет мача, включително поражението с 1:0 от Исландия в последния си мач преди заминаването за Германия.

В навечерието на мача треньорът на Сърбия Драган Стойкович обяви Белингам за бъдещ носител на "Златната топка" и той показа, че в настоящата си форма е най-добрият играч в света.

20-годишният играч заигра със самочувствието на току-що коронясан победител в Шампионската лига, като накара сръбските полузащитници да го преследват по целия терен.

Все пак Белингам показа и физическите си качества, за да открие резултата в 13-ата минута.

Той започна движението, преди да нахлуе в наказателното поле и да посрещне отклонената топка на Букайо Сака с мощен удар с глава в горния ъгъл.

През първите 45 минути Англия доминираше, без да се стреми към разгръщане на играта.

Кайл Уокър имаше най-добрия шанс да удвои преднината още преди почивката, когато се опита да изравни след пробив в сръбското наказателно поле от десния бек.

Единственият риск на Саутгейт в стартовия състав беше да пусне десния защитник на Ливърпул Трент Александър-Арнолд в средата на терена.

Това решение едва не беше фатално, тъй като именно грешка на Александър-Арнолд подари на Сърбия единственото голово положение през първото полувреме.

Александър-Арнолд изгуби топката на границата на наказателното поле на Англия, но намиращият се в отлична форма Александър Митрович, който този сезон вкара 40 гола в 43 мача за саудитския шампион Ал Хилал, стреля встрани.

Втората част беше различна, тъй като Англия имаше късмет да запази преднината си.

Възпитаниците на Саутгейт влязоха в турнира с въпросителни около защитата си заради отсъствието на Хари Магуайър и липсата на игрова практика на Люк Шоу.

Марк Гехи от Кристъл Палас влезе в обувките на Магуайър, но имаше момент на колебание, като беше изпреварен от Душан Влахович, а Филип Младенович не успя да се засече центрирането на нападателя на Ювентус.

След това Митрович имаше претенции за дузпа, а Лука Йович не успя да се справи с пас на Душан Тадич и изпусна пореден шанс за Сърбия.

Саутгейт се обърна към резервната скамейка, за да спре развоя на събитията, като в игра влязоха Конър Галахър и Джаред Боуен.

Боуен оказа незабавно влияние, като Хари Кейн стреля с глава от негово центриране, но вратарят на Сърбия Предраг Райкович блестящо отклони в гредата.

Това беше единственото значимо въздействие на Кейн в противниковото поле в една разочароваща вечер за нападателя на Байерн Мюнхен.

Всъщност най-яркото докосване на Кейн бе в другия край на терена малко по-късно, когато той отклони с глава удар на Велко Бирманчевич, насочен към вратата.

Джордан Пикфорд беше принуден да спаси и удар на Влахович в края на мача.

Но Англия удържа и започна с три точки, ако не и със заявка за намерения, каквато се очакваше от фаворитите преди турнира.