Луд късмет и гениална задна ножица спасиха Англия от изхвърляне

30 Юни, 22:36     0

Луд късмет и фамозна задна ножица на Джуд Белингам в последните секунди на добавеното време спасиха Англия от пълен резил на Евро 2024. Пълният със звезди тим на "Трите лъва", оценяван на милиард и половина евро, изигра поредния си мижав мач, но успя да елиминира Словакия с 2:1 след продължения в осминафинала.  Островитяните губеха с 0:1 до петата минута на добавеното от съдията време.

Макар да бе в ролята на огромен фаворит английският тим с нищо не показа каквото и да е превъзходство на терена срещу храбрите словаци, за които трябва да отчетем, че заедно с Грузия и Албания бяха смята за трите тотални аутсайдера на този шампионат.

За трети пореден мач всичко в английската игра се случваше прекалено бавно и атаката бе напълно безидейна. На практика Англия почти не създаде положение за четири пълни мача срещу тимове като Сърбия, Дания, Словения и Словакия.

Иначе противно на очакванията Словакия започна доста по-активно и атакуващо мача, а след два добри шанса, сякаш логично се случи в 25-ата минута.

Англичаните загубиха въздушния сблъсък в своята половина, топката стигна до Стрелец, който по перфектен начин изведе Иван Шранц, а словашкият нападател вкара третото си попадение от началото на турнира - 1:0.

Голът не промени нищо съществено в английската игра. Да, Трите лъва имаха тотален контрол над топката, но отлично бранещите се словаци не бяха застрашени в нито един момент до края на първото полувреме и се оттеглиха със заслужен аванс.

Англия вкара гол още в самото начало на втората част чрез Фил Фоудън, но ВАР се намеси и отмени попденията заради засада, след като ясно се видя, че при паса на Киърън Трипиър, неговият съотборник Фоудън е в нередовна позиция.

И когато изглеждаше, че има пробуждане в английските редици, то надеждите можеха бързо да се изпарят, ако опитът на Давид Стрелец да изненада Пикфорд от центъра на терена бе успял. Словашкият нападател прехвърли английския вратар, но за негово нещастие топката премина на сантиметри от вратата.

Така Англия постепенно натика словаците в собственото им наказателно поле, но това не водеше до положения, а и Гарет Саутгейт упорито отказваше да прави смени, макар видимо нищо в състава му да не се получаваше.

Деклан Райс уцели греда, но с далечен удар, а не след създадена игрова ситуация, а едва ходещите вече словаци храбро бранеха вратата си.

Така изтече и редовното време. Главният съдия даде продължение от 6 минути, а буквално с последния си шанс Англия успя да се измъкне.

Кайл Уокър хвърли тъч в английски стил, словашки бранител не изчисти добре и прати топката около точката за изпълнение на дузпа, където Джуд Белингам се хвърли на задна ножица и с изключително изравни.

Късметът тотално прегърна англичаните в продълженията, които още с първата си атака вкараха втори гол.

Една недобре изчистена топка от словаците бе върната в наказателното поле, влезлият от пейката Айвън Тони отклони към Хари Кейн, който от близка дистанция с глава прати топката във вратата - 2:1 в 91-ата минута.